ERNAM Hakkında

Erciyes Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi (ERNAM) nanobilim ve nanoteknoloji alanlarında yürütülen çalışmalara uygun bir altyapı sağlamak, lisans ve lisansüstü eğitimde yapılacak nanoteknoloji ile ilgili pratik çalışmalara katkıda bulunmak, teknolojik gelişmeler ve uygulama alanları konusunda analiz ve araştırmalar yapmak ve çözüm önerilerinde bulunmak amacıyla kurulmuştur.

Temeli 11 Nisan 2011’de atılan ERNAM 2013 Nisan ayında tam kapasite ile faaliyete geçmiştir. Merkezin ilk yatırım maliyeti için gerekli olan mali destek Kayseri’li hayırsever Fevzi Mercan tarafından karşılanmıştır.

Tamamıyla araştırma faaliyetleri için tasarlanan ve kullanılan ERNAM 1600 m²’lik bir kapalı alana kurulmuştur. Merkez 190 m² sınıf 1000 ve sınıf 10000 temiz odalara sahiptir ve 1200 m²’lik alanda da 7 adet laboratuarla araştırmacılara hizmet vermektedir. Tüm laboratuarlar klima ve havalandırma kontrollü olup vakum, azot, oksijen, kuru hava, saf su ve çeker ocaklarla tefriş edilmiştir. Nanomalzemeler, nanoüretim metotları, nanokaplamalar gibi nanoteknolojiyle ilgili alanlarda faaliyet gösterme amacıyla tematik bir çalışma modeli benimsemiş olan ERNAM, bu çalışmalar için önemli bir altyapı ve insan kaynağına sahip durumdadır